חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

משחק שהוא גם יצירת אומנות: אם לא ניסיתם מנדלה סטאר, זה הזמן לנסות

אם יצא לכם להסתובב לאחרונה בפארקים או בחופי הים ולראות אנשים שמבצעים להטוטים עם חתיכת בד צבעונית, כנראה שמדובר במנדלה סטאר, משחק פופולרי הידוע גם בשם 'דאפו'. מנדלה סטאר הוא כוכב צבעוני העשוי מ-4 שכבות של בד, איתו ניתן לשחק בדרכים רבות. מאיפה הגיע אלינו המנדלה סטאר, איך משחקים בו ואילו מיומנויות הוא עשוי לשפר אצלכם? ארגנו עבורכם את כל המידע על המשחק שכבש את העולם – וגם את הישראלים.

מנדלה סטאר – מקור המשחק

המשחק פותח בברצלונה על ידי בחור ספרדי בשם טאי דאפרו, ששאב השראה רבה מעולם הג'אגלינג והלהטוטנות. לאחר שנים של חקירה ופיתוח, נולד משחק הדאפו המלהיב שמשגע את העולם כולו בסיבוביו המרהיבים ובריחופו למרחקים. המשחק עשוי שכבות של בד ייחודי ואיכותי התפורות זו אל זו, כשהדגם הנפוץ ביותר של הדאפו הקלאסי הוא דגם המנדלה סטאר, שמזוהה במיוחד בזכות צורת הכוכב שלו. כמו כן, יש כל מיני עיצובים למנדלה סטאר, רובם מאופיינים בצבעוניות ססגונית או בציורים מרשימים ומקוריים שהופכים כל משחק ליצירת אומנות של ממש.

איך משחקים במנדלה סטאר?

אחד המאפיינים הייחודיים למשחק המנדלה סטאר הוא שאין דרך אחד לשחק איתו, אלא ניתן לסובב ולשחק בו בדרכים רבות ככל שמתאמנים ולומדים אותו טוב יותר. בגלל האפשרויות הרבות שבהן ניתן לשחק במנדלה סטאר, סביר להניח שאף פעם לא יימאס לכם ממנו בהשוואה למשחקים אחרים. המשחק באופיו הוא ספורטיבי וחברתי, ועל אף שהוא נחשב משחק מהנה במיוחד, חשוב לציין כי תהליך הלמידה של המשחק עשוי להיות מסובך ואפילו מייאש. לשם כך, תידרשו להיאזר בסבלנות ולהתמיד באימונים עד שתצליחו 'לדפּדפּ' כמו המקצוענים.

 

 

תהליך הלמידה לתרגילים הבסיסיים הוא אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם – הוא עשוי לקחת לכם 5 דקות, חצי שעה ולפעמים אפילו כמה ימים, אבל התמדה תביא אתכם לתוצאות שיפתיעו אפילו אתכם. אחד התרגילים הבסיסיים של המנדלה סטאר הוא סיבוב הבד באוויר באמצעות כף היד: פותחים את אצבעות כף היד כשמרכז הדאפו מונח עליהן, מסובבים את היד בתנועה חדה ומנסים לגרום לדאפו להסתובב באוויר ביחד עם כיוון הסיבוב של היד. ברגע שהצלחתם לגרום לדאפו להסתובב באוויר, חכו לרגע שבו הוא מתחיל לרדת ואז דחפו את היד למרכז הדאפו וחזרו על התנועה. המטרה היא לשלב את תנועת הסיבוב של היד יחד עם תנועת הסיבוב של הדאפו וכך לשמור על ריחופו באוויר.

אילו מיומנויות ניתן לרכוש על ידי משחק המנדלה סטאר?

כאמור, אין דרך אחת בלעדית לשחק עם המנדלה סטאר, מה שהופך אותו למשחק שאפשרויותיו גדלות מיום ליום. כמו כל המשחקים המשתייכים לענף הג'אגלינג והלהטוטנות, המנדלה סטאר יכול לשמש כמשחק לימודי והתפתחותי שמאפשר פיתוח מיומנויות פיזיות שונות, כמו חיזוק השרירים, שיפור הקואורדינציה או פיתוח יכולת הקשב, החשיבה והריכוז של השחקנים. אמנם ניתן לשחק עם המנדלה סטאר לבד, אך קיימות מגוון אפשרויות לשחק בו יחד עם אנשים נוספים, מה שעשוי לחזק יחסים חברתיים וגם את הביטחון העצמי.

סיכום

לסיכום, המנדלה סטאר, או הדאפו, הוא משחק מהנה וחוויתי שאם עוד לא ניסיתם, כדאי לכם להתחיל. למרות שלא מובטחת לכם הצלחה על הניסיון הראשון, ככל שתתאמנו יותר כך תגדילו את הסיכויים שלכם להגיע לתוצאות מרשימות במהירות, ועל הדרך גם תוכלו לשפר כל מיני מיומנויות פיזיות וקוגניטיביות.

מאמרים קשורים

דברו איתנו!

קולינריה בחיפה

נגישות