חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לא מוותרים על הדלקת נרות – גם בטיול: באתר כיפה תמצאו את כל המידע הדרוש

הטיול שלכם יוצא על סוף השבוע? אל תשכחו להדליק נרות שבת. יהודים מאמינים רבים מהארץ ומכל רחבי העולם, ואפילו יהודים חילוניים, מקפידים על מצוות הדלקת הנרות לקראת כניסת השבת. למנהג הדלקת הנרות יש משמעות דתית ורוחנית, ומעבר לכבוד השבת רבים רואים בזמן הדלקת הנרות עת רצון מיוחדת שביכולתה טמונים סגולות נפלאות. בין אם אתם מטיילים בארץ או בחו"ל, אתר כיפה מקפיד מדי שבוע לפרסם את זמני הדלקת הנרות, כך שתוכלו להישאר מעודכנים תמיד ולקיים את המצווה מכל מקום בו אתם נמצאים.

מדוע מדליקים נרות שבת?

אחד הסמלים המאפיינים ביותר של היהדות הוא נרות השבת, וזה לא סתם. אכן מדובר באחת המצוות המזוהות ביותר עם יום השבת, היום הכי קדוש של העם היהודי. הדלקת נרות שבת מסמלת את המעבר מיום החול לשבת, והיא נעשית ביום שישי כחצי שעה לפני השקיעה. נהוג להדליק לפחות שני נרות שבת, וזאת משום שכל נר בא כנגד מצווה אחרת, האחת היא שמירת יום השבת והשנייה היא לזיכרון יום השבת. זמני הדלקת נרות השבת משתנים מעט משבוע לשבוע, כך שתוכלו לבדוק את בזמני ההדלקה המתעדכנים מדי שבוע באתר כיפה.

יש שלוש סיבות להדלקת נרות שבת על פי חז"ל, כשהראשונה היא כבוד השבת. קיימות דרכים רבות לכבד את השבת, ואחת מהן להאיר את הבית לקראת ערב שבת באור נרות. הסיבה השנייה היא עונג שבת – מצוות עונג שבת אומרת שבשבת צריכים ליהנות ולהתענג, בין אם מדובר בתענוגות הגוף ובין אם מדובר בתענוגות הנפש. הדלקת נרות עונה על הצורך בהתענגות רוחנית, שכן המצווה היא טקס רוחני רב משמעות. כמו כן, משום שמרגע כניסת השבת אסור להשתמש באש ובחשמל, נרות השבת משרים בבית אווירה מוארת נעימה, רגועה ונינוחה שאמורה לעודד שלום בית, וזוהי הסיבה השלישית להדלקת הנרות.

 

 

מה החשיבות של הדלקת נרות שבת בזמן טיול?

כיום, גם יהודים שאינם רואים את עצמם כאנשים דתיים או מסורתיים, רואים ערך עליון בשמירה על מצוות שונות, לרבות שמירה על כשרות, אמירת תפילות יומיות, הנחת תפילין וכמובן, הדלקת נרות שבת. מצוות הקשורות ביום השבת עצמו, שהוא היום הקדוש ביותר עבור העם היהודי, נחשבות למצוות מרכזיות ביותר בדת, ועם זאת, רבים רואים בהן גם סמל למסורת, משפחתיות, לאומיות וערכיות. לכן, גם כשאתם בדיוק נמצאים בחופשת החלומות שלכם ואולי אפילו רחוקים מהמשפחה ומהחברים, הדלקת נרות השבת בדרכה הרוחנית והייחודית יכולה לעזור לכם לא רק להתחבר למסורת עתיקת יומין, אלא גם להרגיש קרובים אל היקרים לכם.

למה לא כדאי לוותר על זה?

הדלקת נרות שבת היא מצווה מרכזית ביותר בקרב מצוות השבת, במיוחד משום שהיא זו שמבדילה בין קודש לחול. כמו כן, להדלקת נרות שבת סגולות רבות ושעת הדלקת הנרות נחשבת לשעת רצון בה שערי השמיים פתוחים, ולכן רבים מנצלים את זמן ההדלקה לתפילות אישיות לריצוי הנפש וקידוש עונג השבת. כך, גם במהלך הטיול תוכלו לקחת לעצמכם רגע בו אתם עוצרים הכול ולהדליק נרות שבת, להודות על הטוב שאינו מובן מאליו ולבקש את כל משאלות ליבכם.

סיכום

לסיכום, הדלקת נרות שבת היא מצווה עתיקת יומין שמסמלת הן את ההבדלה בין קודש לחול הן את איחוד בני הבית בטקס משפחתי מרגש. גם אם אין באפשרותכם לקבל את השבת בבית, תוכלו לקבל את השבת באמצעות הדלקת נרות שבת מכל מקום בו אתם נמצאים, ולהישאר מעודכנים במועדי הדלקת הנרות מדי שבוע באתר כיפה.

מאמרים קשורים

דברו איתנו!

קולינריה בחיפה

נגישות