חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעדני גורמה מציגים: הקשר שבין בשר ויין

בקולינריה, כמו בחיים, יש זיווגים שהם זיווג משמיים. אחד הזיווגים הקלאסיים ביותר הוא בשר ויין. יין ובשר שניהם אהובים על הקהל הישראלי, גם לחוד אך בעיקר ביחד, וזה לא סתם. מדובר בשילוב פופולארי ונפוץ, שהרי ארוחות בשר איכותיות יחד עם התאמה אופטימלית של סוג היין תעניק לנו חוויה מענגת, מלאה בארומות ובטעמים עמוקים ודומיננטיים. כשיש נתחים משובחים כמו ב'מעדני גורמה' ומבחר יינות ברמה גבוהה, ההנאה מובטחת – וזה כבר לא משנה אם מדובר באירועי "על האש" קטנים בחיק המשפחה או בארוחות גורמה איכותיות. אז מה בעצם הקשר בין בשר ויין ומה הופך את השילוב ביניהם לכל כך מנצח?

בשר ויין – מסורת של קלאסיקה

טובים ומומחים בעולם הקולינריה לאורך השנים הקפידו לשדך לחומר הגלם שלהם את היין שיתייחס אליו במלוא הכבוד ואף ישבח אותו, וזה בדיוק הרעיון. כאשר נתאים בצורה הטובה ביותר את נתח הבשר לסוג היין אותו נשתה, נקבל שני מוצרים שמעצימים זה את טעמו של זה, מייצרים רבדים של ארומות בכל חלל הפה והאף ובעיקר מאזנים את קשת הטעמים שמתחוללת בכל ביס ולגימה. הקשר שבין בשר ויין הינו עתיק וקלאסי בתרבות ההסעדה ובעולם הקולינריה בכלל, ותוכלו להתייחס לשידוך הזה כמו אל זוג רקדנים סוערים שמדברים יחד באותה שפה ובאותן עוצמו, וכמובן שהתוצאה תהיה לא פחות מחד פעמית.

 

 

איך נתאים את היין לבשר?

בשר ויין הם שניהם עולמות רחבים ומרתקים שכל אחד מהם הוא בגדר תורה שלמה. יש הרבה דרכים ללמוד על בשר ועל יין, בין אם ביחד ובין אם ללמוד על כל אחד מהם לחוד, והלמידה ממש לא מוכרחה להיות מקצועית כדי לרכוש מספיק ידע בנושא. האינטרנט רווי במדריכים ומידע מפורט על נתחי בשר ועל המאפיינים של כל נתח, וקיימות גם סדנאות בשר בהן תוכלו לטעום כל נתח וללמוד מהי צורת הבישול המתאימה לו. גם בכל הקשור ליין, לאופן בו מומלץ לטעום אותו והשוני בין סוגי יין תוכלו להיעזר במידע שנמצא באינטרנט, או להאזין לפודקאסטים בנושא, כמו פודקאסט על איך טועמים יין שעשוי לפתוח בפניכם עולם חדש ומלהיב ביותר.

עם זאת, בכל הקשור להתאמה בין סוג היין לבין סוג הבשר, קיימים כמה טריקים ועקרונות בסיסיים שיכולים להנחות אתכם בבחירת השילוב המתאים לארוחה. אם אתם קצת מתמצאים בתחום הקולינריה, וודאי שמעתם את הטענה לפיה יין אדום מתאים לבשר אדום, בעוד יין לבד מתאים לדגים. בגדול, מדובר בטענה נכונה, אך יש לה כמה סייגים. התאמת היין לבשר נשענת על שני כללים: הכלל הראשון אומר כי צבע היין הוא כצבע המנה, והכלל השני הוא שככל המנה כבדה ועשירה, כך גם היין צריך להיות חזק ועוצמתי. לפי ההיגיון הזה, היין האדום צריך להיות משודך לבשר אדום, אולם למרות שלרוב היין הלבן עדין יותר בטעמיו מהיין האדום, קיימים יינות לבנים עוצמתיים וארומתיים מאוד.

נתחי בשר פופולריים והיינות המתאימים להם

נתחי בשר בעלי ריכוזים גבוהים של שומן צריכים לצידם יינות כבדים מאוד, כמו קברנה סוביניון ושיראז. לעומתם, נתחים רכים שבהם רמות השומן נמוכות יחסית, ילכו מצוין עם יינות בעלי גוף בינוני, כמו פינו נואר או מרלו. שייטל הוא דוגמה לנתח שאומנם דל בשומן, אך הוא בעל סיביות וטעמים מודגשים, כך שהוא זקוק ליין בעל גוף מעט כבד יותר כמו יין מזן הסירה.

סיכום

לסיכום, יש בכוחו של השילוב של בשר איכותי יחד עם יין משובח ליצור חוויה מענגת בטעמיה עבור כל סועד אנין טעם.

מאמרים קשורים

דברו איתנו!

קולינריה בחיפה

נגישות