חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

משחקים לפיתוח מיומנויות חברתיות: הטופ 5 של 2022

בתור הורים אנו שואפים לעשות כל מה שניתן כדי לוודא שהילדים שלנו מאושרים ושמחים, ובאופן טבעי כולנו רוצים לעזור להם להתקדם אל עבר חיים בוגרים מלאים, עצמאיים ומאושרים עד כמה שרק יתאפשר לנו. כמובן שזהו תחום רחב למדי, ואין דרך אחת בלבד לעשות את זה. בדיוק בגלל זה הורים רבים מקפידים לרשום את הילדים לחוגים, עורכים איתם שיחות עמוקות בתדירות גבוהה, בודקים כי התזונה שלהם מאוזנת ובריאותם הפיזית תקינה, ועוד. לצד כל אלו, אין ספק כי האתגר הגדול ביותר של כל הורה הוא פיתוח המיומנויות החברתיות של הילד, אבל מה זה בעצם אומר? מדובר בסט כישורים נרכש באמצעותו לומדים הילדים איך לתקשר עם הזולת ואיך להתנהל מבחינה חברתית. הכלים החשובים הללו זה הדבר הבסיסי ביותר שכל אדם צריך כדי להתנהל בעולם, ומשחקים זו דרך נפלאה להקנות ולתרגל אותן בגיל צעיר. לפני שנמליץ לכם כאן על חמישה משחקים נהדרים שיעזרו לפתח מיומנויות חברתיות אנו רוצים להסביר איך בכלל משחקים יכולים לעזור בזה, ולדבר על דרכים אחרות אפשרויות לפיתוח מיומנויות חברתיות. בואו נתחיל.

איך משחקים תורמים לפיתוח מיומנויות חברתיות?

משחקים שונים נחשבים לצורת התקשורת הבסיסית והקדומה ביותר בין בני אדם. לרוב מדברים על משחקים בהקשר של ילדים, אך צריך להבין כי הרבה פעמים גם אינטראקציות שהן כביכול טבעיות ורגילות בין מבוגרים (או בין ילדים למבוגרים) הן למעשה סוג של משחק. חשבו למשל על הפעוט בשנות חייו הראשונות שמחקה את ההתנהגות והדיבור של הוריו. מדובר בסוג של משחק ספונטני באמצעותו לומד הרך כיצד יש להתנהג בעולם.

אם כך חשוב להבין כי משחקים, ובפרט משחקי קופסה, תורמים לפיתוח מיומנויות חברתיות בכמה מישורים. ברמה הבסיסית ביותר הם מאפשרים קרבה וחיבור בין המשתתפים, בין אם אלו ההורים, אחים או חברים והם בהחלט מאפשרים היכרות ראשונית והעמקת קשר בין ילדים שעדיין לא מחוברים. מעבר לכך אפשר להבחין בקלות בעוד מספר מיומנויות חברתיות המתורגלות באופן יסודי בעת משחקים חברתיים:

  • שליטה בדחפים וברגשות: לדעת איך להתמודד עם הפסד וחוסר הצלחה, להבין איך לנצח בצורה מכובדת ולא לפגוע במפסידים, וכדומה.
  • איפוק ודחיית סיפוקים: חלק חשוב מהשתתפות במשחקי הקופסה. הצורך לחכות לתור שלנו, תכנון קדימה של הצעדים ושליטה באימפולסיביות.
  • עמידה בחוקים: החיים בחברה הם למעשה הבנה ואימוץ של מערכת חוקים חברתית בלתי כתובה. משחקי הקופסה מגיעים עם סט חוקים ברור וזה מלמד את הילדים על החשיבות של עמידה בחוקים.
  • ויתור ופשרה: משחקים משכללים את יכולות המשא ומתן, מחדדים את הצורך בחיים בפשרות, וויתורים והגעה להסכמות – דברים שהם חלק בלתי נפרד מחיינו כבני אדם בחברה אנושית.
  • נחישות: משחקים מעודדים תחרותיות בריאה, חתירה ורצון להצלחה, שאיפה לשיפור וכו׳.

דרכים נוספות לפיתוח מיומנויות חברתיות

משחקים זו דרך אחת בלבד לפיתוח מיומנויות חברתיות חשובות, ובהחלט מומלץ להכיר אפשרויות נוספות (חלקן אגב הן כאלו שפשוט קורות באופן טבעי בחיי הילדים). בראש ובראשונה חשוב לדבר על חשיבות המודל ההורי בעניין הזה. הילדים מחקים אותנו מגיל צעיר, ולכן עלינו להקנות להם באופן אקטיבי מיומנויות חברתיות שונות וכן ללמד אותן דרך הדוגמה שאנו משמשים. מעבר לכך, חשוב בהחלט לדבר על המסגרות החברתיות. ההמלצה היא לשלב את הילדים במסגרות כאלו מגיל צעיר ככל הניתן, וזוהי הדרך הטובה ביותר שתאפשר להם ללמוד את המיומנויות החשובות בעצמם. צריך לדעת כי יש גם טכניקות טיפוליות וגישות שונות לילדים המתקשים בכך. הטיפולים השונים שמים דגש על הגברת הקשב והריכוז, שיפור הוויסות הרגשי וחיזוק תחושת השייכות. עבור טיפולים כאלה יש לגשת לייעוץ מקצועי אצל איש מקצוע.

כעת, זה הזמן להמליץ על חמישה משחקים נהדרים שיעזרו לרכוש ולפתח מיומנויות חברתיות חשובות אצל הילדים.

משחקים לפיתוח מיומנויות חברתיות: הטופ 5 של 2022

המשחקים המומלצים לפיתוח מיומנויות חברתיות

קטאן

אחד ממשחקי הקופסה הפופולריים ביותר בשנים האחרונות הוא המתיישבים של קטאן. הוא דורש מהמשתתפים חשיבה אסטרטגית, ניהול משאבים חכם ויכולת מסחר ותקשורת עם שאר השחקנים. המטרה היא פשוטה וברורה – להתיישב באי ולפתח אותו על ידי בניית יישובים, דרכים וערים באמצעות קלפי המשאבים השונים. זהו משחק חברתי נפלא שמפתח לא רק מיומנויות חברתיות חשובות אלא גם יכולות חשיבה, והוא מתאים בהחלט לילדים מגיל 10 ומעלה וכמובן גם להורים.

דיקסיט

משחק מעולה לילדים וגם למבוגרים הוא דיקסיט, משחק אסוציאציות ורמזים פשוט וכיפי. המשחק הנהדר הזה עובד על הדמיון, על יכולת התקשורת המילולית והא-מילולית בין המשתתפים, ושם דגש משמעותי על המאמץ הקבוצתי המשותף. בכל תור, שחקן אחד בוחר קלף אחד ומניח אותו על השולחן כאשר הוא הפוך. בשלב הזה הוא נותן רמז כלשהו הקשור לציור בקלף באיזה דרך שיבחר. שאר השחקנים מניחים גם הם קלפים הפוכים, מערבבים אותם ומחליפים אותם ביניהם ובנקודה הזו הם צריכים לנסות ולנחש איזה מהו הקלף הנסתר של השחקן הראשון.

חתולים מתפוצצים

גרסה אסטרטגית ועדכנית ביותר של רולטה רוסית. כשמשחקים במשחק חתולים מתפוצצים, כל שחקן בתורו שולף קלף ומקווה שלא לשלוף קלף ״חתול מתפוצץ״ שיעיף אותו מהמשחק. אם הקלף אכן נשלף זה עדיין לא סוף הסיפור. באמצעות קלפי הנטרול השונים אפשר להימנע מפסילה ובהחלט ניתן להתמקח ולהתדיין עם שאר המשתתפים בניסיון להשיג את הקלפים הנחשקים.

מונופול

אחד המשחקים המוכרים והאהובים בכל הזמנים הוא מונופול, והוא ללא ספק כזה שמאפשר לפתח שלל מיומנויות חברתיות שונות. מקבלים תקציב ראשוני, מתקדמים בלוח המשחק ורוכשים נכסים, מתמקחים עם השחקנים האחרים על נכסים שונים ומקווים להרבה מזל עם כרטיסי המשחק שנקבל. בהחלט מתכון מצוין לשעות של הנאה משותפת. כיום ניתן גם לקנות את הגרסה עם כרטיסי אשראי ומכשיר סליקה במקום שטרות הנייר.

שם קוד

אחד המשחקים המדליקים ביותר ללא ספק הוא שם קוד, שמתאים בצורה נפלאה לתלמידי היסודי וחטיבת הביניים ובהחלט מושלם גם עבור מבוגרים. המשחק עובד על יכולת ההבנה והתקשורת בין צוותים, על היכולת להעביר מסר ברור מבלי להשתמש במילים מדויקות ובהחלט מלמד גם איך להתמודד עם הפסד וחוסר הצלחה כחלק בלתי נפרד מהחיים.

לסיכום

משחקים באופן כללי ובפרט משחקי קופסה הם דרך נפלאה להקניית מיומנויות חברתיות חשובות ותרגול שלהן. בקטגוריית משחקים כאן באתר תוכלו למצוא את המשחקים הנהדרים שהמלצנו עליהם ועוד עשרות אפשרויות אחרות נהדרות. זכרו כי ניתן להזמין את כל המוצרים עם משלוח, לרכוש אותם מראש ולאסוף בעצמכם מהסניפים השונים, וכמובן שאתם יותר ממוזמנים ליצור אתנו קשר ולהתייעץ לגבי האפשרויות השונות. מאחלים לכם משחק משותף מהנה ושעות ארוכות של כיף משפחתי!

מאמרים קשורים

דברו איתנו!

קולינריה בחיפה

נגישות