חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה נוצרים לנו כאבים בעצם הזנב ומה אפשר לעשות כדי לטפל בהם?

ישיבה ממושכת היא אחד הדברים שמאפיינים בצורה ניכרת את סגנון החיים המודרני כיום. עם זאת, אנשים המבלים את רוב זמנם בישיבה עלולים לסבול מתופעות כאלה ואחרות, לרבות כאבים באזור עצם הזנב. מדובר בתופעה מציקה ומאוד לא נעימה שיכולה לפגוע מאוד באיכות החיים, אך היא ניתנת לטיפול ולמניעה. אז מה גורם להופעת כאבים באזור עצם הזנב ומה תוכלו לעשות כדי לטפל בכאבים הללו? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהי עצם הזנב?

עצם הזנב היא העצם האחרונה בשרשרת העצמות של עמוד השדרה שלנו, והיא מורכבת מ-4 חוליות שהתאחו לכדי עצם אחת. עצם זו היא מעין שריד שנותר בגופנו מהזנב שהיה לבני האדם בשלבים אבולוציוניים מוקדמים ויש לה תפקיד משמעותי ביותר – נשיאת משקל הגוף שלנו ותמיכה בעמוד השדרה. פעולות המפעילות עומס על עצם הזנב, כמו ישיבה ממושכת, עלולות להביא למצב של כאבים או תחושת אי נוחות באזור זה. מידע על טיפול בכאב בעצם הזנב ניתן לקרוא באתר של מרכז רפאל לרפואה משלימה, המעניק מענה למגוון בעיות רפואיות ומסייע בפתרון כאבים ומחלות כרוניות.

כאבים בעצם הזנב – ממה הם נובעים?

בעיות באזור עצם הזנב, כמו דלקות ברקמות החיבור של העצם, יתבטאו בדרך כלל בכאבים. הגורמים העיקריים שעשויים להביא לכאבים בעצם הזנב הם, בין היתר, פגיעה גופנית חיצונית כמו נפילה, חבלה, תאונת דרכים או אפילו פציעה שנובעת מפעילות גופנית בעצימות גבוהה. בנוסף לכך, כאבים בעצם הזנב יכולים לנבוע מרכיבה על אופניים או מכל סוג של ישיבה ממושכת, מה שגורם לעומס יתר על העצם. כמו כן, קיימים מקרים שבהם הריון ולידה יכולים לגרום להופעת כאבים באזור, כתוצאה מזריקת אפידורל לדוגמה.

פגיעה עצבית יכולה גם היא לגרום לכאבים באזור עצם הזנב. מערכת העצבים המרכזית מקושרת לאיברי חישה, לשרירים ולעצמות ברחבי הגוף, ולכן כאשר קיימת פגיעה עצבית, בין אם היא חיצונית (כתוצאה מחבלה) ובין אם היא פנימית (כתוצאה מגידול המתפתח בסמוך לעצב), עלול להיגרם הרס של רקמות. הרס הרקמות יכול להוביל לדלקת, מה שעשוי לגרום לכאבים.

 

 

כיצד נטפל בכאבים בעצם הזנב?

בכל מקרה של כאב או תחושת אי נוחות באזור עצם הזנב, מומלץ לפנות לגורם רפואי שיסייע לכם באבחון הגורם לכאבים. אבחון הגורם לכאבים בעצם הזנב הוא חלק מרכזי בטיפול בכאב, כי כך יוכל הרופא שלכם לדעת מהו הטיפול המתאים לכם ביותר. אבחון הבעיות בעצם הזנב מתבצע בין היתר על ידי בדיקה גופנית של רופא המתמחה בתחום הנוירולוגיה, כשבמקרים מסוימים יש צורך גם בצילום רנטגן.

טיפול בכאבים בעצם הזנב מתבצע על ידי אמצעים שמרניים בדרך כלל, כמו פיזיותרפיה, ישיבה על כרית U שמסייעת בהפחתת הלחץ על האזור בעת הישיבה, קירור וחימום האזור וכמובן – הימנעות מפעילות המגבירות את העומס על העצם. כמו כן, במקרים קיצוניים יותר, יש צורך בהתערבות כירורגית (ניתוח). תרגילי מתיחות מסוימים יכולים גם הם לסייע בהקלה על הכאב.

סיכום

לסיכום, כאבים בעצם הזנב הם תופעה לא נעימה, אך לא מדובר בגזירת גורל. עם טיפול נכון, אין ספק שתוכלו להפחית כאבים אלה ואף להעלים אותם באופן מוחלט. לשם כך, נמליץ לכם להתייעץ עם הרופא שלכם כדי שתוכלו לקבל אבחנה מדויקת ולפיה גם את הטיפול האידיאלי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

מאמרים קשורים

דברו איתנו!

קולינריה בחיפה

נגישות